İki yıl önce Moğolistan’dan at sırtında yola çıkan çift 9 ülkeyi geride bıraktı

İki yıl önce Moğolistan'dan yola çıkıp İskoçya'ya gitmek isteyen seyyahlar Romanya'ya vardı. Çiftin Türkiye yolculuğu da 5 ay sürmüş. En çok Kapadokya'ya hayran kalmışlar.

HAYRİ GÜL 22 Ağustos 2021

Fotoğraflar: Pete Breidahl ve Luisa Mayr

Moğolistan’dan İskoçya’ya gitme hedefiyle yola çıkan seyahat ve at tutkunu Pete Breidahl (43) ve Luisa Mayr (26) çifti, 24 ay süren maceralı yolculuktan sonra Romanya’ya vardı. İki seyyah Transilvanya Dağları’dan geçerken bölgedeki doğa güzelliklerine hayran kaldı.

Avustralyalı Pete Breidahl ile Alman asıllı Luisa Mayr, at sırtında geziyi 2019 yılında Moğolistan’da kararlıştırmış.

Gezi rotasındaki Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye ve Bulgaristan’ı geride bıraktıktan sonra Romanya’nın Transilvanya bölgesine ulaştılar.

Romanya’dan sonra Macaristan’ın kuzeyine geçmeyi planlayan Mayr- Breidahl çifti, kışı, Slovakya ve Polonya’yı geçtikten sonra Luisa’nın ailesinin bulunduğu Almanya’da geçirmeyi planlıyorlar. İlkbaharda ise hedef ülkeİskoçya’ya varmak istiyorlar.

TALİBAN VE RUS MAFYASIYLA KARŞILAŞMIŞLAR

Yol boyunca Rus mafyası da dahil olmak üzere, Taliban gibi çok farklı kişi ve topluluklarla karşılaşmışlar. Kendilerine eşlik eden Jill isimli köpekleriyle Çin sınırında problem yaşamışlar.

Luisa Mayr, yolculuk süresince hayatları boyunca unutamayacakları hatıra ve güzelliklere şahit olduklarını belirtiyor.

KAPADOKYA’DAKİ MANZARAYI UNUTAMAMIŞLAR

Çoğu geceyi açık havada geçiren Pete ve Luisa, Türkiye’de özellikle Kapadokya sıcak hava balonlarıyla dolu gökyüzüyü unutamamış. Çiftin Türkiye yolculuğu tam 5 ay sürmüş ve “zorlu” geçtiğini belirtiyorlar. “Rüya gibi ülke” dedikleri Romanya dağlarının Bucegi manzarasına hayran kalmışlar.

ÜLKELERİ GEÇERKEN AT DEĞİŞTİRMİŞLER

“Herkes ne iş yaptığınızı, nerede yaşadığınızı, hangi arabayı kullandığınızı soruyor. Kimse mutlu olup olmadığınızı sormuyor” diyen Pete Breidahl, bu yolculukta her ülkede yeni at aldıklarını belirtiyor.

Ülkelerin çoğunun yasal olarak at ile sınırı geçmeye izin vermemesi nedeniyle mecburen her ülkede at satın aldıklarını belirtiyorlar. Son bindikleri atları ise Bulgaristan’da alan çift, Vidin’den Romanya’ya problemsiz girmişler.

“Dünyayı at sırtında gezme tutkunuz nasıl başladı?” sorusuna Pete Breidahl, “İnsanlara dünyanın çok güzel, yaşanabilir bir yer olduğunu, farklı ülkeler ve kültürlerle tanışıp diğer ülkelere barış ve sevgi anlayışını getirebileceğimize inandık” yanıtını veriyor.

400 KİLOMETRELİK YOLCULUK 16 GÜN SÜRÜYOR

Breidahl, “Herkesin hızlı araçlarla seyahat ettiği bir dönemde atla gezmek zor değil mi sorusunu?” şöyle cevaplandırıyor:

“Arabalarla 400 kilometrelik yola gittiğinizde çok fazla konuşmuyor, kimseyle fazla muhatap olmuyorsunuz. Oysa biz 400 kilometreyi 16 günde kat edebiliyoruz. Bu sürede yolda birçok kimseyle konuşabiliyoruz. Hava soğuk da olabilir, sıcak da. Yağış da olabilir. Zor elbette. Zihinsel olarak kendimizi hazırladık. Havanın bazen soğuk olacağını düşündük elbet. Yıldırım çarpmasından korunmak için üç gece bir köprünün altında uyuduk. Atlı ve evsiz olduğunuzu bilerek seyahat etmek kolay değil. Ama zaten biz bu zorluğa talibiz. Açık havada seyahat etmenin en güzel tarafı da bu. Doğayı doya doya geziyorsunuz. Bizim için harika bir durum.”

HAFTADA 50 EURO HARCAMA

Yolculuğa çıkmadan önce biraz para biriktirdiklerini söyleyen Breidahl-Mayr çifti, konaklama gideri olmayınca yolculuk boyunca her hafta yaklaşık 50 euro harcama yapmış. “Uyuyacak bir yer bulmak çok kolay. Orman veya tarlaların sessiz alanlarında yaşıyoruz ve çiftçilerden arazilerinde kalmak için izin istiyoruz” diyen çift, bir ükeden diğerine geçerken en zorlandıkları konunun at değiştirmek olduğunu vurguluyor. Maceracı çift, “Atları asla değiştirmek istemiyoruz. Fakat onlarla sınırı geçemiyoruz. Ama artık Avrupa Birliği’nde olduğumuza göre, AB pasaportlu atlarımız var. AB’deki herhangi bir sınırı atla geçebiliyoruz” diyorlar.

GEZİ MASRAFINI SEYAHAT KİTABIYLA KARŞILIYORLAR

Gezi masraflarını dergi ve kitaplara maceralarını yazarak finanse ettiklerini söyleyen iki seyyah, Amazon üzerinden satışa sundukları “Seyahat Tutkusu – Wanderlust” isimli kitapta gezilerinin ilk yılına yer vermişler. Seyahatin ikinci yılını ise başka bir kitapta değerlendirmeyi planlıyorlar.