IPA’nın ‘2020 Yılın Keşfi Ödülü’ fotoğrafçı Dilek Uyar’a

Bu yıl 18’incisi düzenlenen The International Photography Awards’ın (IPA) 2020 Yılın Keşfi Ödülü (Discovery of Year 2020) kategorisinde ödül başarılı fotoğrafçı Dilek Uyar layık görüldü.

KRONOS 16 Şubat 2021

Bu sene IPA ödülleri pandemi koşulları sebebiyle online olarak yapıldı. Bu seneki yarışma için 120 ülkeden 13 binden fazla başvuru yapıldı. Yarışmanın ‘Discovery Of the Year 2020’ (2020 Yılın Keşif Ödülü’, “In Epicentre of Covid 19” (Covid 19 merkez üssünde) konulu 10 fotoğraflık serisiyle Dilek Uyar’a verildi.

“AMAN ALLAH’IM KAZANDIM…”

Uyar, başarısını Twitter hesabı üzerinden, “Aman Allahım kazandım. Steve Mccurry açıkladı, kazandım. Tüm kategorilerin de üstünde IPA Discovery Of Year benim. Ellerim titriyor” ifadeleriyle duyurdu.

ÖDÜLÜ ÜNLÜ FOTOĞRAFÇI STEVE McCURRY AÇIKLADI

Milliyet’e konuşan Dilek Uyar, ödülü almayı beklemediğini kaydederek, “Canlı yayında öğrendim. O yüzden çok heyecanlandım. Hiç beklemiyordum ve bu benim için büyük bir mutluluk ve gurur oldu. Açıklayacak ismi de bilmiyordum. Yayında ‘Amerika’ya gidelim’ denildiği zaman ödülün oraya gittiğini düşündüm. Ancak sonrasında Amerikalı fotoğrafçı Steve McCurry bağlandı ve onun ağzından Dilek Uyar’ı duymak hakikaten inanılmazdı. Onun da bana çok güzel bir iş yapmışsın demesi, sonrasında IPA’ın kurucusu Hossein Farmani’nin mesaj atarak beni kutlaması çok onore edici şeyler” ifadelerini kullandı.

“TÜM YILLARIN EN BAŞARILI 15. FOTOĞRAFÇISI”

Dilek Uyar, IPA’nın bu yıl ilk kez açıkladığı “Tüm Yılların En Başarılı Fotoğrafçıları” sıralamasında da 15’inci oldu. Uyar, “Fotoğrafçı olarak tarihi değiştirecek gücüm olmayabilir ama bunu gösterecek gücüm var” diyerek bu başarısını kutladı.

ÖDÜLLER İLE DOLU BİR KARİYER

Fotoğrafçı Dilek Uyar, 2017’de National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda birinci olmasının ardından 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Yarışması’nda da Türkiye Ulusal Ödülü’nü kazandı.

Uyar, 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Yarışması’nın ‘Türkiye Ulusal Ödülü’nü de Bitlis’te koyun sürülerinin zorlu ve tozlu yolculuğunu anlatan bir fotoğraf ile kazanmıştı.

Uyar’ın ödüle layık görülen fotoğraf serisini görmek için tıklayınız.