Magnum fotoğraf ajansı 11 kadına cinsel tacizle suçlanan David Alan Harvey’le yollarını ayırdı

Dünyanın en önemli fotoğrafçıları arasında gösterilen David Alan Harvey, 23 yıldır üyesi olduğu Magnum fotoğraf ajansından çıkarıldı. Sebebi, Harvey hakkındaki birden fazla cinsel taciz suçlaması.

DENİZ İSTANBULLU 04 Nisan 2021

Dünyaca ünlü fotoğrafçı David Alan Harvey, 1997 yılından bu yana üyesi olduğu Magnum fotoğraf ajansından mart ayı ortasında ayrıldığını açıkladı. Ajans yönetimi tarafından hakkındaki cinsel taciz iddiaları nedeniyle üyeliği bir yıldır askıda olan Harvey, 21 Mart’ta oylamayla üyelikten çıkarıldı.

NATIONAL GEOGRAPHIC İÇİN SAYISIZ FOTOĞRAF ÇEKTİ

1973 yıllından bu yana National Geographic dergisi için sayısız sıra dışı olayı fotoğraflayan Harvey, hakkındaki iddiaları yalanlarken sosyal medya hesabı Twitter’da yaptığı paylaşımla, “Magnum’dan istifa ettim. Hikayenin tamamını benden duymak için bekleyen arkadaşlarıma teşekkür ederim. Güveniniz boşuna değil” dedi.

11 FARKLI KADINDAN TACİZ İDDİASI

David Alan Harvey ile alakalı cinsel taciz iddiasının 10 yıldan fazla bir geçmişi bulunuyor. Son olarak 11 farklı kadın tarafından dile getirilen taciz iddiası geçtiğimiz aralık ayında Columbia Journalism Review‘de yayımlanan bir makaleyle daha fazla ete kemiğe bürünmüştü. Taciz iddialarının gündeme getiren ve kamuoyu ile yaşadıklarını paylaşan Time ve The New York Times yayın organları için çalışan fotoğrafçı Alicia Vera’ydı. 23 yaşında genç bir foto muhabir olarak ilk kez Harvey’in tacizi ile karşılaştığını anlatan Vera, The Art News gazetesine yaptığı açıklamada “Anlattıklarımı 10 yıldır kalbimde taşıyorum” diyerek 2009 yılında ajansa yaşadıklarını bildirmesine rağmen hiçbir adım atılmadığını da ifade etti.

Çok geçe bir adım olsa da Magnum ajansı ocak ayında avukat Susie Al-Qassab’ı, iddialarla alakalı bir araştırma yapması için görevlendirmişti. Harvey o günlerde yaptığı açıklama ile bu durumdan memnun olduğunu hakkındaki iddialara karşı hakkını mahkemelerde arayacağını dile getirmişti.

GENÇ FOTOĞRAFÇILAR İÇİN İDOL

Şu ana kadar Harvey’in hakkındaki taciz iddialarına karşı açtığı herhangi bir dava bulunmuyor. Bugün 76 yaşında olan David Alan Harvey dünyanın pek çok yerinde verdiği ücretli fotoğraf seminerleriyle de tanıyor. Editörlüğünü kendisinin yaptığı Burn Magazine genç fotoğrafçılar arasında oldukça popüler.