NASA, Mars’a iniş anını paylaştı

NASA, Perseverance adlı aracın Mars’ta 3.5 milyar yıl önce eski bir göl olduğu düşünülen ve Jezerk Krateri adı verilen bölgeye yaptığı başarılı inişine ait yeni görüntüleri paylaştı.

KRONOS 23 Şubat 2021

Amerika Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), muhtemel hayat izlerini araştırmak için 19 Şubat’ta Mars’a başarılı şekilde iniş yapan Perseverance aracının o anki görüntülerini paylaştı.

Mars’a yapılacak insanlı yolculuğun yollarını bulmak için 30 Temmuz 2020’de ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatılan yeni nesil uzay aracı Perseverance bütün dünyayı heyecanlandırmıştı.

Perseverance, “Merhaba Dünya, sonsuz evime ilk bakışım” mesajı ile çektiği ilk görüntüyü dünyaya yollamasının ardından NASA Pazartesi günü de aracın Mars’ta 3.5 milyar yıl önce eski bir göl olduğu düşünülen ve Jezerk Krateri adı verilen bölgeye yaptığı başarılı inişe ait yeni görüntüleri paylaştı.

Perseverance’in 1 Mars yılı (Yaklaşık 1 Dünya yılı) boyunca toplayacağı 500 gram kaya ve toprak örneğini Dünya’ya getirmesi planlanıyor.

29 Temmuz 1958 tarihinde ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulan NASA,  1 Ekim 1958 tarihinden itibaren askeri amaçlardan ziyade sivil alanda barışçıl bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştı.

Perseverance aracı Mars yüzeyine indikten sonra görüntü göndermeye devam ediyor.