Salgın günlerinde fotoğraf

360 fotoğrafçı tarafından iki ay boyunca 8 ülkede ve 41 şehirde Korona Günlerinde Fotoğraf projesi kapsamında çekilen fotoğraflar yayınlanmaya başladı.

MEHMET ARDA DURU 10 Temmuz 2020

FOTOĞRAF: KAMİLE KURT

Tüm dünyada gündelik hayatı derinden etkileyen pandemi süreci, bir grup fotoğrafçı tarafından hayata geçirilen Korona Günlerinde Fotoğraf adlı ortaklaşa fotoğraf çalışması ile kare kare fotoğraflandı.

Koronavirüsün Türkiye’de de etkisini göstermeye başladığı mart ayını takip eden günlerde 19 fotoğrafçının yaptığı çağrı üzerine 33 fotoğraf editörünün görev aldığı çalışmaya 360 fotoğrafçı başvurdu. Korona Günlerinde Fotoğraf projesi kapsamında çekilen fotoğraflar ve görsel hikâyeler http://www.koronagunlerindefotograf.com sitesinde yayınlanmaya başladı. Henüz tamamlanmayan çalışma, temmuz ayının sonuna kadar yapılacak güncellemelerle birlikte tüm fotoğraf ve hikâyeler siteye eklenmiş olacak.

FOTOĞRAF: AYLA GÜVENÇ İMİR

FOTOĞRAF KARESİNDE KORONA GÜNLERİ

Son yüzyılın en kritik döneminin görsel belleğini oluşturmak ve içinden geçtiğimiz “tecrit” zamanlarına fotoğrafla bakmak amacıyla 3 Mayıs’ta başlayan çalışmada, Türkiye’nin 31 ve Almanya, Azerbaycan, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Kanada ve Kosova’nın 10 farkı şehrinden katılan 360 fotoğrafçı iki ay süresince pandeminin kişisel ve toplumsal yansımalarını fotoğrafladı.

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında da tanıtım ve duyuruları yapılan çalışma yaklaşık 6 bin tekil fotoğrafı ve 200’ü aşkın görsel hikâyeyi içeriyor. Bugünden yarınlara bırakılan bu büyük görsel bellek, evlerde yaşanan tecritin etkilerini, çalışmak zorunda bırakılanların koşullarını, sokaklardaki farklılaşan görünümü, yeni alışkanlıkları ve yeni normal olarak adlandırılan bu dönemin içsel ve dışsal yansımalarını ilerleyen zamanlarda hatırlamayı kolaylaştırmak ve üzerinde düşünmek için görünür kılıyor.

 

Daha fazla ve yeni eklenen fotoğrafları takip etmek için çalışmanın internet sitesi ziyaret edilebilir…

FOTOĞRAF: SAFA BARAN ÖCAL

 

FOTOĞRAF: MEHMET ALİ YÜKSELEN

 

 

FOTOĞRAF: ARZU HAŞLAK

 

FOTOĞRAF: UYGAR BULUT