Onan’dan ‘İstanbul Bir Garip Şehir’

Fotoğrafçı Timurtaş Onan'ın İstanbul'dan özel, güzel ve garip hikâyeler anlattığı yeni kitabı 'İstanbul Bir Garip Şehir' yayımlandı. Kitaptaki kareler her ne kadar öznel olsa da paylaştığımız ortak hafızanın parçaları ve 2000 ile 2020 yılları arasını paranteze alıyor.

MEHMET ARDA DURU 12 Ocak 2021

FOTOĞRAFLAR: TİMURTAŞ ONAN

Timurtaş Onan’ın son yirmi yılda İstanbul’da çektiği sokak fotoğraflarından oluşan  ve siyah beyaz bir seçki sunan “İstanbul Bir Garip Şehir”, kentin yaşayan tarihine önemli bir arşiv bırakıyor. Fotoğraf çekmeye başladığı 80’li yıllardan bu yana İstanbul’u defalarca kadrajına almış olan sanatçı, izleyiciyi bu sefer de değişimin mekanlarına götürüyor.

RETROSPEKTİF BİR KESİT

İstanbul üzerine gerçekleştirdiği farklı konseptlerdeki projeleri ile tanınan Onan’ın çalışmalarından retrospektif bir kesit sunan “İstanbul Bir Garip Şehir”, bizleri yanından ne zaman geçtiğimizi hatırlamadığımız bir yere, içinden ne zaman geçtiğimizi tam olarak hatırlayamadığımız bir anımıza götürüyor. Ne kadar öznel olsa da, paylaştığımız ortak hafızanın parçaları olan kareler 2000 ile 2020 yılları arasını paranteze alıyor

DEĞİŞİMİN GÖRSEL KAYITLARI

Kendine has anlatıları olan Onan’ın sokak fotoğraflarında her bir kare tanıdık ve İstanbul’un geçmiş zamanlarının ve şehrin kendine özgülüğünün parçaları. Onan da bu geçmiş zamanın, gündelik dünyanın dilini yorumlayarak, değişmeyecek tek şey olan değişimi işaretliyor. Çağın ve beraberinde yaşamın, İstanbul’un sosyokültürel değişimini, bu değişimin görsel kayıtları ile geleceğe ulaştırıyor.

KİŞİSEL DENEYİMLERDEN BÜTÜNCÜL BİR YOLCULUĞA

Kitap sanatçının kişisel deneyimlerinden yola çıkarak, şehrin kusurları ve eşsizliği eşliğinde İstanbul’un güzel ve garip yolculuklarına çıkarıyor okuyucuyu.

300 adetle sınırlı basılmış olan “İstanbul Bir Garip Şehir” kitabına Timurtaş Onan’ın www.timurtasonan.com sitesinden ulaşılabilir.